نیاز به مسکن جزء نیاز های سه گانه انسان بوده و هست، اما این روز ها مسکن چیزی فرا تر از یک سرپناه برای استراحت و زندگی کردن است.

امروزه انسان ها به زیبایی محل زندگی و حتی محل کارشان  بسیار اهمیت می‌دهند و همیشه سعی دارند که خانه و یا محل کارشان به بهترین شکل و البته زیبا ترین شکل ممکن باشد. از این رو اهمیت زیادی به دکوراسیون منزل می‌دهند زیبا بودن کف خانه یکی از فاکتور های زیبایی خانه به حساب می آید، از این رو کفپوش ها نقش بسزایی در زیباسازی خانه ها و سایر مکان ها دارند.

پارکت ها از محبوب ترین کفپوش هایی هستند که در خانه استفاده میشوند و دلیل این موضوع حس گرما و طبیعی بودن این کف پوش ها است که از چوب درختان ساخته میشوند.

 از این رو ما در این مقاله به اهمیت نقش پارکت در دکوراسیون منزل می پردازیم. اما قبل از آن تعریفی جامع و البته کامل از پارکت به شما ارائه می دهیم.

نقش پارکت در دکوراسیون منزل

 تعریف پارکت:

 می‌توانیم بگوییم پارکت ها کفپوش های چوبی هستند که با برش الوار ها که از چوب درختان هستند درست می شوند، تاریخ دقیقی برای تولید و نصب اولین پارکت ها در دست نیست، اما آنچه که مشخص است این است که در اوایل قرن هفدهم در اروپا اشراف و خاندان سلطنتی کف خانه، کاخ و یا قصر های خود را توسط چوب پوشش می دادند.

ولی از انجای که چوب های خام خیلی آسیب پذیر بودند کم کم تغیراتی در آنها به وجود آمد و پارکت ها متولد شدند.

 

۲_ نقش پارکت در دکوراسیون منزل ( از لحاظ رنگ )

 اولین و مهمترین نقشی که پارکت ها می توانند در دکوراسیون خانه شما داشته باشند رنگ آن است. شما براساس سلیقه خود می توانید از پارکت های با رنگ تیره و یا رنگ روشن استفاده کنید، برای این کار ابتدا رنگ پارکت مورد نظر خود را در ذهن خود تداعی کنید این تداعی ممکن است با توجه به رنگی که برای دیوار در نظر دارید و همچنین رنگ مبلمان پرده و سایر لوازم تزئینی منزلتان باشد، شما با تجسم این رنگ ها می توانید تشخیص دهید، که از پارکت های چه رنگی استفاده کنید، اگر به دنبال این هستید دکوراسیون خانه تان به سمت فضای مدرن و البته ساده سوق داده شود از پارکت هایی با رنگ نسبتا روشن استفاده کنید.

 

۲_ نقش پارکت در دکوراسیون منزل ( از لحاظ شکل )

 پارکت ها معمولاً در اشکال  مستطیل و مربع  ساخته می شوند، در بیشتر موارد پارکت های مستطیل بین ۶۰ تا ۱۸۰ سانتی متر طول و بین ۵ تا ۴۰ سانتیمتر عرض دارند، از طرفی  پارکت های مربع  در اندازه های ۴۰ در ۴۰ ، ۶۰ در ۶۰، ۸۰ در ۸۰ و ۱۰۰ در ۱۰۰ تولید می شوند، اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که دوست دارید سبک منازلتان مانند خانه های دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی باشد از پارکت هایی با شکل هندسی مختلف و در رنگ های گوناگون استفاده کنید، در هنگام نصب این پارکت ها این موضوع را در نظر بگیرید که وسایل منزلتان را به گونه ای بچینید که روی این پارکت ها زیاد شلوغ نباشد چرا که ممکن است شکل هندسی خود را از دست بدهند.

 

۳_  نقش پارکت در دکوراسیون منزل ( بر اساس مساحت خانه)

 دنیای پارکت دنیای بزرگی است، آنقدر بزرگ که حتی مساحت منزل شما در انتخاب رنگ و نوع پارکت نقش دارد، به این صورت که طبق آخرین تحقیقات برای خانه های کوچک بیشتر از رنگهای روشن استفاده میشود و دلیل این امر این است که استفاده از پارکت های با رنگ روشن باعث بزرگتر نشان دادن فضا می‌شود، از طرفی می توانید که خانه های بزرگتر را با هر نوع پارکتی حتی پارکت هایی به رنگ تیره و براق پوشش دهید.

پیشنهاد ما برای پر رنگ تر شدن نقش پارکت در دکوراسیون منزل

  یکی از موارد مهم در انتخاب پارکت ها نوع چوبی است که با آن پارکت ساخته می شود. هر چقدر چوب مورد نظر مرغوب تر باشد پارکت دوام و کیفیت بالاتری دارد، پیشنهاد ما برای پوشش کف خانه استفاده از پارکت های تولید شده با چوب درخت بلوط است، چرا که چوب درخت بلوط  علاوه بر فشردگی و استحکام بالایی که دارد رنگ زیبای نیز دارد و نسبت به سایر چوب ها در مقابل آب مقاومت بیشتری دارد هرچند که این چوب هم در مقابل آب آسیب پذیر است.

 

 سخن آخر:

  باید بگویم که نقش پارکت ها در دکوراسیون منزل نقشی غیر قابل انکار است، چرا که پارکت ها جزء محبوبترین کفپوش ها هستند که می شود در فضای داخلی خانه از آن ها استفاده کرد، شما با استفاده کردن از این پارکت ها می توانید خانه زیبا و لوکس داشته باشید و علاوه بر آن حس گرما و طبیعی بودن را به خانه خود ببخشید.

  امیدواریم اکنون که متوجه نقش پارکت در دکوراسیون منزل  شدید، بهترین انتخاب را برای خانه زیباتر داشته باشید.