گل بی خار خداست...

شاید بارها و بارها این جمله به گوشتان خورده باشد، ولی نمی دانم تا چه حد معنی این جمله را می دانید، این جمله به این معنی است که فقط خدا بدون نقص و عیب است و هر چیز دیگری در کنار مزایای که دارد معایبی نیز دارد و پارکت ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند و مزایا و معایبی دارند.

امروزه از پارکت ها بسیار استفاده می شود چرا که قسمتی از زیبایی ساختمان منوط بر زیبایی کف ساختمان است که باعث زیبایی سازی محیط کلی ساختمان می شود. اکثر معماران و کارفرمایان برای زیبا سازی کف ساختمان ها از پارکت، سنگ و یا سرامیک استفاده می کنند و از آنجایی که قیمت سنگ های مرغوب بسیار بالا است آنها سعی می کنند که از پارکت یا سرامیک استفاده کنند و همین دلیل باعث شده است که رقابتی بین پارکت و سرامیک به وجود بیاید، ما در این مقاله قصد داریم که مزایا و معایب پارکت نسبت به سرامیک را بیان کنیم تا شما با اطلاعات کافی انتخاب کنید، پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

مزایا و معایب پارکت

پارکت

بی شک چوب یکی از محصولاتی است که بیشترین نقش را در زیبایی ساختمان دارد، و در اکثر نقاط ساختمان وه در دکوراسیون داخلی و حتی گاهی در بیرون از ساختمان به صورت طبیعی و مصنوعی به کار می رود. پارکت یکی از محصولاتی است که با چوب درست میشود و نقش بسیار زیادی در ساختمان ها ایفا می کند. البته نوع صنعتی پارکت ها نیز وجود دارند که به پارکت لمینت معروف هستند.

 مزایا و معایب پارکت نسبت به سرامیک

مزایا

۱_ حس گرما و طبیعت

 استفاده از چوب حس گرمی و طبیعت را به انسان منتقل می کند، و از آنجای که انسان امروزی از طبیعت فاصله گرفته است و به ندرت با طبیعت در ارتباط است لذا با استفاده از پارکت چوبی در کف خانه و یا محل کارشان سعی در ایجاد فضای گرم و طبیعی دارند و به همین دلیل است که شرکت های تولید سرامیک سعی میکنند، سرامیک های طرح چوب و یا سنگ بزنند که حس طبیعت و گرمی را ایجاد کنند.

پارکت ها  علاوه بر حس شادابی و القای طبیعت گرمی خاصی به محیط می دهند.

۲_ عایق بودن

 شاید در بین مزایا و معایب پارکت این مزیت از همه مهم تر باشد، به دلیل استفاده از فوم در زیر پارکت ها استفاده از پارکت باعث می شود که عایق خوبی برای صدا و حرارت به وجود بیاید، از طرفی سرمای کف را به محیط داخل انتقال نمیدهد.

۳_ نرمی

 سومین مزیت  پارکت نسبت به سرامیک نرمی بیشتر پارکت در مقابل سنگ و سرامیک است و همین مزیت نرم بودن پارکت ها باعث می شود در مقابل ضربه وارده توسط اشیا و انسان مقاومت بیشتری داشته باشد.

از همین رو به  افرادی که در خانه افراد مسن و یا کودک دارند استفاده از پارکت و لمینت توصیه می شود.

۴_ سبک بودن

پارکت ها  نسبت به سنگ و سرامیک وزن کمتری دارند و از آنجایی که یکی از دغدغه  های مهم مهندسین ساختمان، استفاده از مصالح سبک است، این مزیت بسیار مزیت چشمگیری است.

۵_ سرعت در نصب

 یکی از مزیت های پارکت نصب سریع و آسان است برخلاف نصب سنگ و سرامیک که علاوه بر زمان بر بودن بسیار کار بریز بپاش و کثیفی است شما می توانید یک خانه را در عرض یک روز بدون کوچکترین گرد و خاکی پارکت کنید.

۶_ امکان استفاده مجدد

 با توجه به شرایط بد اقتصادی که اکثر مردم با آن مواجه هستند در بین مزایا و معایب پارکت ها این مزیت بسیار مورد توجه است.

 شما با توجه به امکان نصب و  جدا کردن آسان پارکت ها می توانید این پارکت ها را از یک مکان به مکان دیگری انتقال دهید و یا حتی می توانید به عنوان پارکت دست دوم آنها را به فروش برسانید.

 

مزایا و معایب پارکت

معایب

۱_ آسیب در برابر آب

 برخلاف سنگ و سرامیک پارکت ها قابل شستشو نیستند و بر اثر ریختن اب روی آنها به شدت آسیب پذیر هستند هر چند که لایه های زیرین و روی پارکت لمینت ها ضد آب هستند و آب(مقدار و دفعات کم ) تاثیر آنچنانی روی آنها ندارد اما در بلند مدت آسیب می بینند، به همین دلیل اگر مکان شما جایی است که نیاز به شستشو با آب دارد انتخاب پارکت انتخاب مناسبی نیست چرا که پارکت ها در مقابل آب بسیار آسیب پذیر هستند.

۲_ مقاومت کم در مقابل سیستم گرمایشی و سرمایشی

اگر بخواهیم در بین مزایا و معایب پارکت یکی را به عنوان بارز ترین عیب پارکت ها بیان کنیم، مقاومت کم پارکت ها در مقابل سیستم های گرمایشی و سرمایشی از کف است.

 به این نکته توجه کنید که اگر می خواهید از سیستم های سرمایشی و گرمایشی از کف استفاده کنید، بهتر است به جای پارکت از سنگ استفاده کنید چرا که پارکت ها گرما و سرما را به خوبی انتقال نمی دهند و به مرور زمان و قبل از از تمام شدن عمر مفیدشان خراب می‌شوند.

 ۳_ ایجاد سر و صدا

 با توجه به اینکه پارکت ها با چسب چسبانده نمی شوند به هنگام راه رفتن سر و صدا می کنند و  از طرفی در فصول گرم سال نیز به دلیل منبسط شدن به مرور زمان آسیب می بینند، بعضی ها برای جلوگیری از این انبساط مقداری فضا را برای انبساط خالی می گذارند که این کار باعث نفوذ گرد و خاک و آب به زیر پارکت ها می شود که باعث از بین رفتن آنها می شود.

 

 سخن آخر:

حتماً توجه داشته باشید که پارکت ها در کنار مزایای زیادی همانند زیبایی، نصب آسان، تنوع بالا در طرح و رنگ معایبی نیز دارد پس با توجه به مزایا و معایب پارکت بهترین انتخاب را داشته باشید.

این مقاله پس از تحقیق و بررسی فراوان نوشته شده است و همانطور که خواندید مزایای پارکت تقریباً دو برابر معایب آن است ولی در نهایت این شما هستید که با توجه به شرایط و سلیقه و نوع محل و مطالعه مجدد مزایا و معایب پارکت  تشخیص می‌دهید که از سنگ و سرامیک و یا پارکت استفاده کنید. امیدواریم که با کمک این مقاله بهترین انتخاب را داشته باشید.