بشر همواره در حال پیشرفت و تکامل است و این پیشرفت و تکامل در بحث ساخت و ساز نیز محسوس است.

انسان های نخستین غار ها را برای زندگی خود انتخاب می کردند، بعد از آن روستا نشینان با چوب و گل خانه های را برای خود می ساختند، کم کم خانه چیزی فراتر از سرپناه شد و انسان ها در صدد زیبایی محل زندگی خود بر آمدند و از هر وسیله ای برای زیبا کردن محل زندگی‌ و یا محل کارشان  استفاده کردند. در سالیان خیلی قبل با موزاییک تحول عظیمی در زیبایی کف منازل به وجود آمد بعد از موزاییک نوبت به کاشی ها و سرامیک ها رسید تا وظیفه زیبا سازی و پوشش کف منازل و اماکن را بر عهده بگیرند‌.

اما امروزه این پارکت ها و لمینت ها هستند که به عنوان کفپوش منازل و سایر اماکن استفاده می شوند.

 تفاوت پارکت و لمینت

پارکت ها و لمینت ها هر کدام دارای ویژگی ها و البته مزایا  معایبی هستند و در نتیجه تفاوت های با هم دارند.

ما در این مقاله قرار است که تفاوت‌ پارکت و لمینت را مورد بررسی قرار دهیم به همین خاطر ابتدا لازم است که تعریفی کلی از پارکت و لمینت به شما ارائه دهیم و سپس به تفاوت های آنها بپردازیم .

 

پارکت چیست؟

پارکت ها نوعی کفپوش هستند که از چوب انواع درختان مانند درختان گیلاس، افرا، بلوط و گردو در قالب های کوچک ساخته می‌شوند، البته این چوب ها معروف ترین  چوب های ساخت پارکت ها هستند و از چوب های دیگری برای ساخت پارکت استفاده می‌‌شود.

پارکت ها از لحاظ رنگ و قیمت و نوع نصب تفاوت هایی با هم دارند.

 

لمینت چیست؟

لمینت ها نیز کفپوش های هستند همانند پارکت ها که وظیفه آن ها پوشش کف اماکن هستند که شبیه چوب طراحی شده اند و در بعضی از موارد مانند کفپوشی های سنگی هستند و معمولاً قیمت مناسب ترشان نسبت به پارکت ها باعث شده است که طرفداران بیشتری داشته باشند، هر چند که در ظاهر بسیار شبیه به پارکت های چوبی هستند.

 

تفاوت پارکت و لمینت

اگر بخواهیم کمی دقیق به  پارکت و لمینت ها نگاه کنیم تفاوت های را مشاهده می‌کنیم.

عمده تفاوت پارکت ها  با لمینت ها در ظاهرشان است به این صورت که پارکت ها معمولاً در فرم های زینتی و نقوش خاصی طراحی و ارائه می شوند.

استفاده از این پارکت ها به چندین سال قبل و در اروپا و بالاخص در خانه های مجلل و سلطنتی فرانسه استفاده می شده است، این درحالی است که لمینت ها با آنکه سعی کردند شبیه به چوب طراحی شوند اما بیشتر شبیه به کفپوش‌ های سنگی هستند، هر چند که این تفاوت ظاهری برای افرادی که در زمینه کفپوش تخصص ندارند بسیار سخت است اگر بخواهیم در کل تفاوت پارکت و لمینت را در ظاهر بگوییم باید گفت که بر عکس لمینت پارکت ها ظاهری با حس گرم تر  و زنده تر دارند.

 

تفاوت پارکت و لمینت از لحاظ قیمت:

همانطور که میدانید یکی از دلایل انتخاب ما برای هر چیزی قیمت مناسب تر آن است.

با مشاهده قیمت لمینت و پارکت ها به این نتیجه می‌رسیم که استفاده از لمینت ها ارزانتر و مرقوم به صرفه تر از پارکت ها هستند. اما این نکته را باید در نظر داشت که اگر بخواهیم کمی آینده نگر باشیم علیرغم قیمت کمتر لمینت ها باید از پارکت استفاده کنیم، درست است که استفاده از پارکت در مقایسه با لمینت هزینه بیشتری برای ما به دنبال دارد اما مدت استفاده و عمر مفید پارکت از لمینت بیشتر است، به طور مثال ما در مدت ۲۰ سال زندگی در یک خانه ای دو بار کفپوش های پارکت را عوض کنیم در همین مدت باید چهار یا پنج بار کفپوش های لمینت را عوض کنیم.

 

تفاوت پارکت و لمینت از نظر مقاومت:

لمینت ها معمولاً مقاومت کمتری از پارکت ها دارند و همین دلیل از لمینت ها بیشتر در مکان های کم رفت و آمد مانند منازل استفاده می شود و اگر در اماکن عمومی نصب شود به دلیل مقاومت کم شان ممکن است خیلی زود عمر مفیدشان به پایان برسد و نیاز به تعویض لمینت ها باشد، اما پارکت ها بر عکس لمینت ها از مقاومت بالاتری بر خوردار هستند و معمولاً برای مکان های پر رفت و آمد مانند فروشگاه ها و نمایشگاه ها و غیره از پارکت ها استفاده می کنند.

 برای استفاده در منازل شما از هر دو گزینه می توانید استفاده کنید.

 

چند تفاوت پارکت و لمینت به صورت کلی

۱_ به دلیل ساخت لمینت از مواد مصنوعی نگهداری و تمیز کردن لمینت ها آسان تر است.

۲_ لمینت ها نسبت به پارکت ها اسیب کمتری به  محیط زیستی میزنند و دلیل این امر ساخت آنها از مواد مصنوعی است.

۳_ مقاومت پارکت ها بیشتر از مقاومت لمینت ها است.

۴_ لمینت ها کمی در برابر خراش مقاوم تر هستند.

 

چند ویژگی مشترک لمینت و پارکت ها

۱_ مقاومت هر دو در برابر تماس با آب بسیار کم است.

۲_ پارکت و لمینت ها بدون لرزش هستند و امکان سر خوردن روی آن ها بسیار کم است.

 

پارکت یا لمینت، کدام بهتر است؟

اینکه پارکت و لمینت ها کدام یک بهتر هستند به چند موضوع بستگی دارد، اولین موضوعی که برای شما تعیین کننده است هزینه مد نظر شما برای کف پوشی منزل یا مکان کارتان است، یعنی اگر شما می خواهید که هزینه کمتری انجام دهید لمینت ها گزینه بهتری هستند و اگر هزینه برای شما مهم نیست پارکت ها می توانند بهتر باشند.

 دومین موضوع این است که شما زیبایی برایتان در اولویت است یا خیر؟

 اگر زیبایی برایتان در اولویت است مسلماً پارکت ها بهتر هستند.

موضوع بعدی اگر محلی که قرار است آن را کف پوشی کنید ممکن است در خطر خط و خراش باشد برای استفاده در این مورد  لمینت ها بهتر هستند چون در مقابل خراشیدگی و خط و خطوط مقاوم تر هستند.

 

 کلیات تفاوت پارکت و لمینت:

۱_ پارکت ها دوام و طول عمر بیشتری دارند.

۲_ پارکت ها زیبایی بیشتری دارند.

۳_ پارکت ها آسانتر تعمیر می شوند.

۴_ لمینت ها قیمت مناسب تری دارند.

۵_ لمینت ها احتیاج به نگهداری کمتری دارند.

۶ _ لمینت ها آسان تر نصب می شوند.

 

سخن آخر:

ما در این مقاله به این نتیجه رسیدیم که پارکت و لمینت با هم تفاوت هایی دارند، البته بجز تفاوت پارکت و لمینت متوجه شدیم که هر کدام مزایا و معایبی هم دارند، اما در نهایت این ما هستیم که با توجه به شرایط و سلیقه خودمان تعین میکنیم کدام بهتر است.

ما برای انتخاب کفپوش پارکت و لمینت باید نکاتی مانند کارایی، زیبایی، دوام، قیمت اندازه اتاق و از همه مهمتر تفاوت میزان دفعات برخورد آب با محل کف پوشیده شده را در نظر بگیریم و بر اساس این نکات تشخیص دهیم، با توجه به ویژگی هایی که در این مقاله از پارکت و لمینت ها گفتیم شما می توانید تشخیص دهید که کدام یک برای ما مناسب تر هستند.