نحوه نظافت پارکت لمینت

لمینت امروزه یکی از محبوب‌ترین کفپوش‌ها در میان مردم است و همین مسئله اهمیت نظافت پارکت لمینت را بالا برده است. شیک بودن و زیبایی در عین سادگی، دوام بالا و نظافت آسان تنها شماری از دلایلی استفاده رایج از کفپوش لمینت در دکوراسیون خانه‌هاست. اما نظافت پارکت لمینت نیاز به آگاهی خاص خود را دارد. با وجود اینکه اکثر کفپوش‌های لمینت کیفیت مناسبی دارند، به نظافت پارکت لمینت آن هم به صورت مکرر احتیاجی نیست. اما توجه به آنها و پاک کردنشان تاثیر بسیار زیادی در افزایش عمر و زیبایی کفپوش خانه‌ی شما خواهد داشت.
عباراتی مانند شوینده مخصوص پارکت لمینت، شوینده پارکت، جلا دهنده پارکت، تی مخصوص پارکت، مایع تمیز کننده لمینت، تميز كردن پاركت با سركه، جلا دادن پارکت، و تميز كردن پاركت با بخارشوی تنها تعدادی از مواردی هستن که افراد زیادی برای یافتن بهترین راه نظافت پارکت لمینت آنها را جستجو می‌کنند. در ادامه بهترین روش نظافت پارکت لمینت و نکات مهم آن را با هم مرور خواهیم کرد.

نظافت پارکت لمینت

اولین مرحله نظافت پارکت لمینت: گردگیری

قبل از نظافت پارکت لمینت با هر روشی، ابتدا باید کفپوش را با روشی مناسب گردگیری کنید:
• گردگیری با جاروبرقی: چه جاروبرقی‌تان مدرن و دارای تنظیمات پیچیده باشد، و چه یک جاروبرقی معمولی با امکانات سنتی، روش گردگیری (به‌عنوان اولین محله از نظافت پارکت لمینت) فرق چندانی نخواهد داشت. جاروبرقی‌تان را روی گزینه زمین سخت تنظیم کنید (فرچه‌های جارو بیرون باشند) و گردوغبار روی لمینت را پاک کنید.
• گردگیری با تی خشک: یکی دیگر از روش‌های گردگیری اولیه در نظافت پارکت لمینت استفاده از تی مخصوص پارکت است. شما با استفاده از یک تی خشک می‌توانید روزی 1 بار خاک روی لمینت را پاک کنید. توجه داشته باشید که حتی اگر پارکت لمینت شما ضد خش باشد، خاک و گردوغبار می‌تواند در طولانی مدت به آن آسیب برساند.

دومین مرحله نظافت پارکت لمینت: استفاده از شوینده مخصوص پارکت

برای نظافت پارکت لمینت گزینه‌های زیادی وجود دارد؛ شوینده مخصوص پارکت لمینت، جلا دهنده پارکت، مایع تمیز کننده لمینت و حتی تميز كردن پاركت با سركه که اکثرا با هدف ضدعفونی کردن آن انجام می‌شود.
• شوینده مخصوص پارکت لمینت: پس از تهیه شوینده مخصوص پارکت لمینت، مقدار مناسبی از آن را روی طی اسپری کنید و کفپوش را پاک کنید. هرگز از شوینده‌های رایج که دارای موادشیمیایی، آمونیاک، و آنزیم‌های قوی هستند استفاده نکنید تا به پارکت لمینت شما آسیبی نرسد.
• شوینده‌های غیرشیمیایی: تميز كردن پاركت با سركه یکی از محبوب‌ترین روش‌ها در نظافت پارکت لمینت (از نوع پلی یورتن و نه موم) بدون استفاده از شوینده پارکت است. 1 فنجان سرکه سفید را در حدود 4 لیتر آب ولرم حل کنید. طی را به آن آغشته و سپس آبگیری کنید و به نظافت پارکت لمینت خود بپردازید. استفاده از مقداری صابون و شامپوی بچه در آب نیز گزینه‌ی دیگر شماست. از محصولات بزرکسالان به دلیل وجود مواد قوی‌تر استفاده نکنید.
نکته: راه تشخیص جنس کفپوش ریختن تنها چند قطره آب روی آن است. اگر آب روی کفپوش باقی ماند، جنس رنگ آن به احتمال زیاد پلی یورتن است.

آخرین مرحله نظافت پارکت لمینت: خشک کردن

خشک کردن کفپوش به اندازه خود نظافت پارکت لمینت اهمیت دارد، چرا که رطوبت و وجود آن می‌تواند به لمینت آسیب وارد کند. با استفاده از یک دستمال مناسب (دستمال‌های قیبری گزینه مناسبی‌ست) تمام قسمت‌های لمینت، مخصوصا شیارهای مخصوص آن را کاملا خشک کنید. توجه کنید که بافت دستمال شما نباید خشن باشد تا موجب سایش و خراش در سطح پارکت نشود.

پاک کردن لکه کفپوش در نظافت پارکت لمینت

درصورتی که شوینده مخصوص پارکت لمینت برای پاک کردن لکه‌هایی خاص به شما کمک نکرد، می‌توانید از روش‌های زیر در نظافت پارکت لمینت بهره ببرید.
• لکه خون: در این شرایط ابتدا لکه را به کمی شیشه‌شوی آغشته کنید. آن را با دستمال یا تی مرطوب شده به آب ولرم (و آبکشی شده) تمیز کنید و نهایتا کاملا پا کنید.
• آدامس: آدامس‌های چسبیده شده به پارکت لمینت را با استفاده از مقداری یخ و یک چاقوی پلاستیکی از کفپوش جدا کنید. سپس با یک پارچه آغشته به الکل آن را پاک و سپس پاک کنید.
• لکه جوهر: لکه جوهر را به راحتی و با استفاده از محلول‌های پاک‌کننده و دستمال یا پارچه مرطوب شده با آب گرم می‌توان پاک کرد.
• لکه لاک و واکس: در این حالت، دستمالی آغشته به استون در پاک کردن این لکه و نظافت پارکت لمینت به شما کمک می‌کند. فراموش نکنید که در آخر محل مورد نظر را با دستمال و آب گرم پاک و خشک کنید.
• لکه چربی: ابتدا کمی یخ روی چربی قرار دهید تا لکه‌ها سفت شده و با چاقوی پلاستیکی از سطح جدا شوند. با استفاده از کمی شیشه‌شوی و آب گرم، نظافت پارکت لمینت شما تکمیل خواهد شد.

نکات مهم در نظافت پارکت لمینت

• اگر مایعاتی با ترکیب اسیدی و یا قلیایی روی کفپوش لمینت ریخته شد، سریعا آن را خشک و در صورت نیاز تمیز کنید تا از نفوذ آن به لمینت و آسیب رساندن به آن جلوگیری شود.
• شما همیشه می‌توانید با استفاده از آب ولرم و یک تی مخصوص پارکت به پارکت خود را تمیز کنید. خشک کردن سطح را پس از اتمام کارتان فراموش نکنید. این روش ساده‌ترین و ارزان‌ترین راه نظافت پارکت لمینت است.
• از محصولات بزرگسالان (به جای صابون و شامپوی بچه) به دلیل وجود مواد شوینده قوی‌تر در تميز كردن پاركت استفاده نکنید.
• تميز كردن پاركت با بخارشوی توصیه نمی‌شود، چراکه ممکن است باعث نفوذ رطوبت به لایه‌های عمیق پارکت شود و به آن آسیب برساند.