امروزه کفپوش ها تاثیر زیادی در زیبایی و لوکس بودن منازل محل کار ما ایفا می‌کنند و خیلی ها دوست دارند که خانه و یا محل کارشان را با کفپوش های چوبی و مشخصاً پارکت پوشش دهند، از این رو کسانی که قصد دارن کف منازل و یا محل کارشان را به وسیله پارکت پوشش دهند، همواره یک سوال در ذهنشان است و آن سوال این است که پارکتی که تنتخاب می کنند روشن باشد یا تیره؟

که بسیار سوال مهمی است چرا که این انتخاب می تواند تاثیر بسیار زیادی در زیبایی منزل یا محل کار داشته باشد.

ما در این مقاله قرار است با توجه به ویژگی های پارکت های روشن و تیره به شما بگویم که پارکت روشن بهتر است یا تیره؟ پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

پارکت روشن بهتر است یا تیره؟

 پارکت روشن بهتر است یا تیره؟

 

تعریف پارکت:

تعاریف متفاوتی از پارکت وجود دارد اما مفید و مختصر ترین تعریف پارکت این است.

پارکت کفپوشی است که به صورت صفحات نازک و از چوب درختان ساخته می شود و برای پوشش سطح زمین در خانه ها، فروشگاه ها، تالارها و غیره... استفاده می شود.

 

پارکت روشن بهتر است یا تیره؟

اینکه پارکت های روشن بهتره هستند یا پارکت های تیره به عوامل گوناگونی بستگی دارد، عواملی مانند سلیقه شما(که بسیار مهم است) نوع کاربری ساختمان، زاویه تابش نور خورشید به ساختمان و خیلی از عوامل دیگر که ما با توجه به همه این عوامل پارکت های تیره و روشن را با هم مقایسه می کنیم.

 

 پارکت های تیره:

نه فقط در انتخاب رنگ پارکت ها بلکه در همهٔ انتخاب ها خیلی‌ ها ذاتاً به رنگ های تیره علاقه دارند و برای پوشش کف محل زندگی و یا محل کار خودشان نیز از رنگ های تیره استفاده می کنند، اما تنها دلیل انتخاب خود را علاقه به این رنگ ها نمی‌دانند و دلایل دیگری دارند مثلاً اینکه پارکت های تیره رنگ، لکه ها و کثیفی را خیلی نشان نمیدهند و از دیگر مزایای بارز پارکت های تیره رنگ مانند زیبایی و جذابیت بیشتر نسبت به پارکت های روشن نیز یاد میکنند.

 اما توجه داشته باشید به صورت کلی رنگ های تیره نور فضا را کمتر می کنند و شما برای جبران نور باید نور پردازی بیشتری در خانه و یا محل کارتان انجام دهید اگر خانه و یا محل کارتان در ابعاد کم است و روشنایی کمی می‌گیرد از پارکت های تیره استفاده نکنید.

 از خاصیت پارکت با رنگ های تیره این است که عمق را بسیار کم و فضا را بسیار کوچک نشان می‌دهد، اما همانطور که گفتیم شما می توانید این نقیصه را با نور پردازی بیشتر، اشیای رنگ روشن و رنگ روشن دیوار جبران کنید، استفاده از مبلمان با رنگ گرم و روشن می تواند تلفیق بسیار خوب، زیبا و کارآمدی با پارکت های تیره رنگ ایجاد کند. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که اگر قصد دارید برای کفپوش اتاق خواب تان از پارکت های تیره استفاده کنید، حتماً تختخواب، رنگ دیوار و سایر وسایل رنگ های روشن و گرم باشند، چرا که معمولا اتاق خواب ها نور گیر بسیار کمی دارند.

 

پارکت روشن بهتر است یا تیره؟

 

پارکت های روشن:

در ادامه بحث اینکه پارکت روشن بهتر است یا تیره به پارکت های روشن رسیدیم، پارکت های روشن نیز مانند پارکت های تیره مزایا و معایبی دارند شاید بتوانیم به عنوان بهترین مزیت پارکت های روشن به بازتاب نور توسط این پارکت ها اشاره کنیم که باعث ایجاد روشنایی و در فصل های سرد باعث گرمای خانه و یا محل کار شما می شوند، به همین خاطر برای ساکنین مناطق سرد و کوهستانی استفاده از پارکت های روشن پیشنهاد می شود، از دیگر مزایای پارکت های روشن این است که منزل و یا محل کار شما را بزرگ تر از آن چیزی که هست نشان می دهد.

اما از معایب پارکت های روشن می توان به جذابیت کمتر نسبت به پارکت های تیره اشاره کرد و همچنین اینکه  پارکت های روشن کوچکترین لکه ها را بر روی خود نشان می دهند.

 

 پارکت روشن بهتر است یا تیره؟

 مزایا و معایب پارکت های تیره و روشن در یک نگاه

 ۱ مزایای پارکت های تیره

جذابیت بیشتر کفپوش های تیره نسبت به کفپوش های روشن

نشان دادن کمتر کثیفی ها و لکه ها روی پارکت های تیره

مناسب تر بودن برای فضای اتاق خواب به دلیل حس آرامش بیشتر

 

۲ معایب پارکت های تیره

× کوچکتر کردن فضا برای فضاهای کوچک مناسب نیست

× مشخص بودن کمترین گرد و غبار بر روی پارکت های تیره

 

 ۳ مزایای پارکت های روشن

بزرگتر نشان دادن فضا( به دلیل این ویژگی پارکت های رنگ روشن مناسب برای فضاهای کوچک هستند )

نیاز به نظافت کمتر به دلیل اینکه گردو غبار را خیلی نشان نمی‌دهند.

روشنایی بیشتر به دلیل انعکاس نور( این نوع پارکت ها مناسب برای فضاهایی هستند که نور کمتری دریافت می کنند )

 

۴_  معایب پارکت های روشن

× نشان دادن کثیفی ها و لکه های کوچک پارکت های روشن برخلاف پارکت های تیره لکه های کثیف را زودتر نشان می دهند.

× جذابیت کمتر نسبت به پارکت های تیره

 

 سخن آخر:

همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم مهمترین عامل تعیین کننده در اینکه پارکت روشن بهتر است یا تیره سلیقه خود شما است و هیچ چیز جای سلیقه شما را نمی گیرد، اما شما با توجه به معایب و مزایای هر کدام و بر اساس منزل یا محیط کار خودتان می توانید تشخیص دهید که پارکت روشن بهتر است یا تیره؟