خیلی از چیز ها هستند که در اوج اینکه مثل هم هستند، اما با هم تفاوت هایی دارند و بر عکس خیلی از چیز ها یکی هستند، ولی نام های متفاوتی دارند برای مثال آیفون و اف اف یکی هستند. ولی خیلی از چیز ها هستند که یکی نیستند اما به قدری در ظاهر شبیه هم هستند  که تشخیص دادنشان کار بسیار سختی است، مانند پلنگ و یوزپلنگ که دو حیوان متفاوت هستند ولی در اوج تفاوت آنقدر شبیه هم هستند که نمی‌شود آنها را از هم تشخیص داد، یا تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی با دو دنیایی متفاوت تصویری و آپشن های مختلف تفاوت ظاهری آنچنانی ندارند یا شما به سختی می توانید تفاوت ظاهری خودرو های معمولی و پلاس را تشخیص دهید. پارکت و لمینت ها نیز با اینکه دو ساختار متفاوت و قابلیت های متفاوتی دارند از لحاظ ظاهری بسیار شبیه هم هستند، به همین دلیل ما در این مقاله قرار است که تفاوت ظاهری پارکت و لمینت را برای شما بیان کنیم به همین خاطر ابتدا تعریفی از پارکت و لمینت به شما ارائه می دهیم، پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

تفاوت ظاهری پارکت و لمینت

پارکت چیست؟

پارکت ها کفپوش های هستند که از چوب طبیعی ساخته می شوند برای ساخت پارکت ابتدا درخت را به الوار و بعد الوار را در اندازه های کوچک برش می دهند و با نام پارکت برای پوشش مکان های مختلف مانند خانه، اداره، فروشگاه و غیره.... استفاده میکنند و سپس با استفاده از ساب و لاک مخصوص آنها را درز گیری میکنند. این پارکت های چوبی از لحاظ چوب درختی که از آن درست می شوند با هم تفاوت دارند، پارکت ها کفپوش های گرانقیمت و لوکس به حساب می آیند، که از مهمترین ویژگی آن ها بخشیدن گرما و آوردن حس طبیعت به خانه یا محل کار شما است. معمولاً از پارکت ها برای خانه هایی که میخواهند  تاریخی جلوه داده شوند استفاده می شود.

 

لمینت چیست؟

پارکت لمینت نام دیگر لمینت است، برای ساخت این نوع کفپوش ها از چند لایه چوب فشرده استفاده می شود و مواد اصلی آن ها به صورت مستقیم از چوب درختان نیست. با این تفاسیر این کفپوش ها همانند پارکت ها طرح و نقش چوبی دارند و به همین خاطر این کفپوش ها از محبوب ترین نوع کفپوش های موجود در بازار هستند با آنکه زیرمجموعه پارکت ها و به نوعی مصنوعی آنها هستند، اما با توجه به مزایای مانند قیمت پایین تر و نصب آسان تر نسبت به پارکت، از محبوبیت بالایی برخوردار هستند.

حالا که با توجه به تعریف های قسمت بالای این مقاله که در مورد پارکت و لمینت بود با آنها آشنا شدید بهتر می توانید تفاوت آنها مخصوصاً تفاوت ظاهری پارکت و لمینت را متوجه شوید.

 

تفاوت ظاهری پارکت و لمینت

از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند روی سلیقه و نظر خریداران تاثیر بگذارد تفاوت ظاهری پارکت و لمینت است. مسئله ای که در تفاوت ظاهری پارکت و لمینت وجود دارد مربوط به جنس کفپوش ها است با توجه به اینکه پارکت ها به صورت مستقیم و از چوب درختان ساخته می شوند طرح و رنگ شان به صورت محدود و به تعداد رنگ طبیعی چوب درختانی است که پارکت ها از آن ساخته می‌شوند. اما با توجه به این ها شما با نگاه اول در می یابید که گرما و طبیعت بهتری در پارکت نسبت به لمینت ها وجود دارد و این حس ایجاد شده در شما به دلیل تفاوت ظاهری پارکت و لمینت است، چرا که پارکت ها کاملاً طبیعی هستند.

 لمینت ها معمولاً ظاهری براق تر دارند و برخلاف پارکت ها از طرح و نقشه های مختلفی بهره می برند.

پس می توان نتیجه گرفت که مهمترین و عمده ترین تفاوت ظاهری پارکت و لمینت در تنوع طرح و رنگ این کفپوش است. که این تنوع در لمینت بسیار بیشتر است در پارکت ها تفاوت رنگ ها بستگی به رنگ چوب نوع درخت دارد و با توجه به اینکه ما در مجموع شاید ۱۰ الی ۱۲ درخت داشته باشیم که بشود از آنها پارکت تهیه کرد پس نهایتاً تنوع رنگ پارکت ها در ۱۲ رنگ است، اما از آنجایی که کفپوش های لمینت کفپوش های مصنوعی هستند می توانند به تعداد رنگ های کشف شده تنوع رنگ داشته باشند.

 

دیگر تفاوت ها به جز تفاوت ظاهری پارکت و لمینت

این دو نوع کفپوش علاوه بر ظاهر تفاوت های دیگری با هم دارند، که از مهمترین آنها می توان به تفاوت در نصب آنها اشاره کرد.

برای نصب پارکت از نوعی چسب مخصوص استفاده میشود که بعد از چسباندن و خشک شدن روی آن را ساب زده و آن را با لاک مخصوص درزگیری می کنند. در صورتی که نصب لمینت ها اینگونه نیست و با توجه به شیار های دور لمینت ها آنها در هم قفل میشوند و نصبشان کاری ساده تر و آسان است.

  دیگر تفاوت پارکت و لمینت در قیمت آنها است که باید گفت قیمت پارکت ها بیشتر از قیمت لمینت ها است.

  سخن آخر:

 اگر شما تفاوت ظاهری پارکت و لمینت را بدانید مطمئناً می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید چرا که کفپوش ها مهم ترین تاثیر را در زیباسازی خانه و محل کار شما دارند و شما با انتخاب درست می توانید در زیبایی محل زندگی و کار خود نقش داشته باشید.

 اگر به دنبال این هستید که خانه یا محل کارتان حس گرمتر و طبیعی تری داشته باشد از پارکت ها استفاده کنید، چرا که پارکت ها با توجه به اینکه از چوب طبیعی هستند این حس را در خانه و یا محل کار شما به وجود می آورند.

 اما اگر به دنبال تنوع رنگ ها و حتی رنگ های فانتزی برای پوشش کف خانه و یا محل کارتان هستید، لمینت ها با توجه به تفاوت رنگی بالا این امکان را در اختیار شما قرار می دهند.

امیدوارم با کمک این مقاله که در مورد تفاوت ظاهری پارکت و لمینت بود بهترین انتخاب را داشته باشید.